Dodatočná zľava 10 % na všetko! V košíku stačí zadať kód "SEPTEMBER". Nevzťahuje sa na novinky WOOM explore 2025.
Povieme vám, prečo je kvalitný detský bicykel dobrou investíciou.
Nepodceňujte výber detského bicykla
Výber správneho detského bicykla je absolútne kľúčovým faktorom pre šťastné cyklistické začiatky vášho dieťaťa. Na druhej strane, ak sa rozhodnete nesprávne, môžete svojho potenciálneho cyklistu frustrovať a veľmi ťažko ho presvedčíte, aby sa spolu vydali na výlety. Poďme sa teda pozrieť na najdôležitejšie veci, ktoré treba zohľadniť pri výbere detského bicykla.
Hmotnosť kolies je dôležitá
Najdôležitejším kritériom je nepochybne hmotnosť bicykla. Čím je detský bicykel ľahší, tým ľahšie sa dieťaťu ovláda a tým ľahšie prekonáva kopce a iné prekážky. Navyše je to veľká výhoda aj pre vás, pretože ak sa malý cyklista rozhodne, že nechce pokračovať, budete cestou domov radi za každé kilo dole. Z týchto dôvodov sa radšej vyhnite lacným bicyklom z obchodných domov.
Prevažná väčšina detských bicyklov je vyrobená z ľahkého hliníka a osvedčené značky ako Woom, Kubikes, Rascal Bikes a Frog dokážu znížiť hmotnosť pod 7 kilogramov. Tieto bicykle sú prispôsobené potrebám malých detí, ktoré ocenia čo najľahší bicykel, aby sa im čo najviac uľahčila manipulácia a učenie sa jazdiť.
Niektoré lacnejšie bicykle sa dodávajú s predmontovanými blatníkmi a iným príslušenstvom z ťažkých materiálov, ktoré môžu zvýšiť hmotnosť bicykla až o 2 kg. Rozhodne je lepšie kupovať tieto doplnky samostatne od renomovaných výrobcov špecializujúcich sa na detské bicykle, ktorí dbajú na to, aby hmotnosť a použité materiály boli prispôsobené potrebám detí. Napríklad blatníky vyrábajú z ľahkých plastov, nie z oceľového plechu a podobne.
Kvalitné hliníkové detské bicykle môžu mať menej ako 7 kilogramov
V neposlednom rade hmotnosť závisí aj od použitých komponentov, ako sú odpružené vidlice, kotúčové brzdy a ďalšie. Vo väčšine prípadov sú odpružené vidlice a kotúčové brzdy na najmenších detských bicykloch zbytočnou záťažou, ktorej výhody malý cyklista nedokáže naplno využiť. Tieto pokročilé komponenty začínajú mať zmysel až od veľkosti 24", keď vidíte, že vaše dieťa rado jazdí hlavne v teréne a odpruženie a lepšie brzdy mu poskytnú lepší zážitok z jazdy. Pri tejto výbave však musíte počítať s vyššou hmotnosťou aj s vyššou cenou.
Vyvažovacie kolesá, áno alebo nie?
Ďalším potenciálnym zaťažením môžu byť prídavné vyvažovacie kolieska. Mnohí rodičia po nich siahajú automaticky, ale okrem toho, že so sebou prinášajú dodatočnú hmotnosť, môžu byť kontraproduktívne pri samotnom učení sa jazdiť na bicykli. Deti sa nenaučia správne udržiavať rovnováhu, pretože kolieska to jednoducho urobia za ne. Môže to tiež spomaliť celý proces učenia, pretože deti často nebudú chcieť kolieska zložiť pre svoje vlastné pohodlie. Na nácvik rovnováhy je ideálne začať na bicykli, z ktorého je presun na malý bicykel oveľa jednoduchší a v ideálnom prípade kolesá vôbec nebudete potrebovať.
Začnite s bicyklom
Skvelým prvým krokom do sveta cyklistiky je určite bicykel, ktorý je vhodný pre dieťa vo veku okolo dvoch rokov, keď je schopné dosiahnuť nohami na zem a bez problémov sa odrážať pri sedení na sedadle. Investovať niekoľko tisíc do bicykla sa oplatí, pretože dieťa sa na ňom naučí lepšie držať rovnováhu a prechod na bežný bicykel bude oveľa jednoduchší a vo väčšine prípadov ani nebudete potrebovať ďalšie balančné kolieska.
Každé dieťa rastie inak, takže môžete začať s 16-palcovým bicyklom a úplne vynechať menšie veľkosti. Nemá zmysel vyberať si za každú cenu najmenšiu veľkosť, pretože ak vaše dieťa používa prvý bicykel ešte ako bicykel, ťažko sa naučí správnu techniku šliapania a rovnováhy.
Kolobežka je skvelý začiatok pre každého malého cyklistu.
Veľkosť
Samozrejme, veľkosť detského bicykla je veľmi dôležitá a zvyčajne sa udáva priemerom ráfikov v palcoch. Na správne veľkom bicykli sa dieťa naučí správnu techniku šliapania, rovnováhu a užije si jazdu. Hoci sa veľkosti bicyklov často priraďujú k vekovým kategóriám, tieto údaje treba brať s rezervou. Každé dieťa totiž rastie iným tempom a najdôležitejšia je vždy samotná výška. Ani tá však nie je stopercentným kritériom, pretože svoju úlohu zohráva aj dĺžka nôh a ďalšie parametre.
Potreba otestovať bicykel pred jeho kúpou platí dvojnásobne pre detské bicykle. Ak si pri objednávaní nie ste istí, akú veľkosť si máte vybrať, objednajte si v našej kamennej predajni bezplatne viacero veľkostí. U nás si potom môžete v pokoji vyskúšať všetky veľkosti, takže si môžete byť istí, že budete so svojím výberom úplne spokojní.
Správne sedenie
Na bicykli by dieťa malo byť schopné bez problémov dosiahnuť zo sedla na riadidlá a s rámom mierne nakloneným do strany by malo mať špičky chodidiel na zemi. Sedlo nesmie byť príliš nízko, pretože ak sú kolená pri šliapaní príliš vysoko, bicykel sa nakláňa a je ťažšie udržať rovnováhu a šliapanie je veľmi nepohodlné. Dieťa teda musí byť schopné dobre šliapať do pedálov, ale opäť nechceme, aby dieťa pri zastavovaní neustále padalo, pretože nedosiahne nohami na zem.
Pri detských bicykloch sa zvyčajne stretávame s jednou veľkosťou rámu, čo sa začína meniť pri 24" bicykloch a potom pri juniorských veľkostiach, ako sú 26" a 27,5". Každý výrobca má však trochu inú geometriu rámu, niektorí majú kratšie rámy, iní dlhšie. Pri každom výrobku v našom e-shope nájdete buď tabuľku veľkostí s konkrétnymi rozmermi, alebo sú rozmery podrobne uvedené v popise výrobku. V každom prípade je vždy najlepšie vyskúšať si bicykel osobne v niektorej z našich kamenných predajní, kde vám s čímkoľvek radi poradíme.
Komponenty
Najväčšie rozdiely v komponentoch detských bicyklov sa prejavujú v ich hmotnosti a spoľahlivosti. Bicykle známych výrobcov detských bicyklov, ako sú Woom, Kubikes alebo Rascal Bikes, sú cenovo o niečo vyššie, ale kvalita komponentov bude badateľná. Sú vyrobené z ľahších materiálov, ktoré sú zároveň spoľahlivejšie, a teda aj bezpečnejšie.
Spôsob brzdenia sa tiež môže líšiť, pričom najmenšie bicykle sú niekedy vybavené brzdou v zadnom náboji, takzvaným torpédom, pretože brzdové páky ráfikových bŕzd môžu byť príliš veľké pre drobnú detskú ruku. Najväčší výrobcovia detských bicyklov si však dokážu poradiť aj s týmto problémom pomocou špeciálnych páčok prispôsobených práve pre detskú ruku.
Výrobcovia detských bicyklov prispôsobujú brzdové páky drobným detským rúčkam.
Pokiaľ ide o radenie, veľmi obľúbené sú praktické otočné systémy, ako napríklad gripshift alebo revoshift, ktoré vášmu dieťaťu veľmi uľahčia radenie. Malý cyklista totiž dokáže oveľa ľahšie vyvinúť silu potrebnú na zmenu prevodového stupňa celou rukou ako jedným prstom pri radiacej páke. Najmenšie bicykle majú samozrejme aj bezpečnostný kryt pre prehadzovačku.
Ochranný kryt reťaze je dôležitou súčasťou výbavy najmenších bicyklov.
Niekoľko slov na záver
Ako sme uviedli na začiatku, výber detského bicykla môže byť hlavným faktorom, ktorý ovplyvní vzťah vášho dieťaťa k cyklistike. Hmotnosť a správna veľkosť sú pri výbere detského bicykla určite najdôležitejšími faktormi, preto je vždy najlepšie vybrať si bicykel od výrobcov primárne zameraných na detské bicykle, ako sú Kubikes, Woom, Rascal Bikes a Frog. Títo výrobcovia už roky vyvíjajú stroje pre najmenších a prispôsobujú materiály, geometriu bicykla a všetky komponenty tak, aby vyhovovali deťom.
Ak stále váhate, či si zaobstarať drahší bicykel, zvážte ešte jeden pragmatický aspekt takejto kúpy. Deti rýchlo rastú a hodnota dobrého bicykla sa časom veľmi nezníži. Môžete ho potom v pohode poslať do sveta a ďalšia kúpa väčšieho bicykla už nebude taká nákladná.